Miks jäi Eesti esimene suur superstaar, kelle nimi oli trükitud kingaviksidest kuni sigaretipakkideni, ajaloo unustusse ning milline oli esimesena sini-must-valge lipuga ümber maailma purjetanud eestlase teekond?
20ndad ja 30ndad oli aeg, kus kuulsuse saavutasid need, kes vallutasid midagi seni vallutamatut. Charles Lindeberg, Amelia Earheart ja prantslane Alain Gerbault tegid midagi, mis enne neid oli veel tegemata... Ahto Valter on inimene, kellest tänapäeval eriti palju ei teata. Poiss, mees ja meediasündmus, kellest rääkisid suure maailmasõja eelõhtul ajalehed mõlemal pool Atlandi ookeani ning kes seejärel unustati.
Valminud dokumentaalfilmi "Ahto. Unistuste jaht" režissööri intervjueeris Irene Kivi.
Kuidas Ahto lugu sinuni jõudis?
Avastasin, et minu vanaonu oli meremees aurulaevapeal ja kui 40ndatel venelased Eestisse sisse tulid, kargas ta laevale ja jäi Ameerikaasse. Sellepeale hakkasingi uurima, et palju neid Eesti meremehi oli, kes toona teistpoole Atlandit jäid. Kokkusattumusel sai minu kätte Anto Juske raamat, kus väideti, et oli mees nagu Ahto Valter, et sõitis sini-must-valge lipuga esimese eestlasena ümber maailma. Hakkasin uurima, kas see vastab tõele ja kas sellest oleks võimalik lugu teha. Uskumatu on see, et Ahto alustas unistuse elluviimist 18-aastase poisina. Mind sütitas see, et mis pani üht noort inimest unistama ja kas see tal ka korda läks.
Miks Ahto ajalukku unustati?
1940. aastal kui Ahto oma ümbermaailma reisi lõpetas, olid nõukoogude väed juba Eestis sees. Muidugi merendusringkonnas teati, et ta sellise asjaga hakkama oli saanud, aga avalikult ei karjutud, et üks eestlane sini-must valgegda ümber maailma sõitis.
Sellest, kuidas 18-aastane Ahto Piirissaarest kipaka paadiga New Yorki sõudis, seal linnapealt linna võtme ja kuulsuse sai ning hiljem ümber maailma purjetas, ja paljust muust räägib Jaanis Valk hirmpõnevalt Sky.ee intervjuus. Vaata kindlasti!