Hiina muusikatööstus protestib võimude kehtestatud hip-hop keelu vastu
Eelmisel kuul teatasid Hiina võimud keelust, mille kohaselt on edaspidi televisioonis hip-hop kultuuri ja tatoveeringutega inimeste näitamine keelatud. Muusikatööstus protestib.
Eelmisel kuul teatasid Hiina võimud keelust, mille kohaselt on edaspidi televisioonis hip-hop kultuuri ja tatoveeringutega inimeste näitamine keelatud. Muusikatööstus protestib.
Uus keeld viitab, et televisioon ei tohiks olla platvorm inimestele, kelle hoiakud ja moraalid ei ole üllad. Lisaks ei tohiks keelu kohaselt televisioonis näidata maitsetuid, vulgaarseid ja nilbeid inimesi.
Uus korraldus oli šokeeriv, kuna telesaade ''Rap of China'' ja kohalikud urban artistid nagu Higher Brothers on tohutult populaarsed. ''Rap of China'' katkestatakse, kuid kohalike jaoks on jäänud segaseks, kui kaugele riik meedia piiramisega minna plaanib.
Mitmed muusikatööstusega seotud inimesed on teemal sõna võtnud ja kõik on ühel meelel, et hip-hop kultuuri alla surumine on riigi viis kommunistlikke väärtusi säilitada.
Kohaliku tantsu- ja muusikaagentuuri LOOP Inc. looja Alan Hsia sõnul on keeld märk, et riigil on kultuuri kontrollimine raskeks läinud.
''See keeld eemaldab hop-hopi peavoolumeediast peaaegu täielikult. Tundub, et hip-hopi kultuur on Hiinas liiga kiiresti kasvanud ja liiga mõjukaks muutunud,'' kommenteers ta.
Beijingis töötava muusikaprodutsent Billy Koh toob välja, et muusikastiili peavoolumeediast eemaldamine on keeruline, kuna hip-hop on C-pop'iga juba väga tugevalt seotud.
''Hip-hop on pikemat aega kohaliku popmuusika osa olnud. Vähemalt 15 aastat juba. See muusikastiil ei saanud populaarseks alles eelmisel aastal, kui ''Rap of China'' kuumaks teemaks sai,'' seletas ta.
Paljude arvates on keelu taga just''Rap of China'' suur menu. Käivad jutud, et kaks telesaatest tuntuks saanud räpparit PG One ja Gai on tegelenud asjadega, mida Hiina parlament heaks ei kiida. Kaasa ei aidanud see, et kaks muusikut meeletu kiirusega populaarsus kogusid.
Beijingis baseeruva muusikafirma Outdustry juht Marcus Rowlandi sõnul tahab riik, et kõik suured artistid neile alluksid.
''Sellisel tasemel kuulsused peavad reeglina oma sõnadega väga ettevaatlikud olema. Nad peavad oma fännidele saama justs sellisteks eeskujudeks nagu riik tahab, esindades Hiina kommunistlikke väärtusi.''
Rowlandi sõnul ei tähenda see keeld muusikažanri täielikku kadumist.
''Loomulikult on televisioon kõige suurem meedium, mille kaudu Hiinas tuntust kasvatada. Selle kaotamine viib muusika lihtsalt põranda alla, kus tekib dünaamilisem ja tugevam fännbaas, kui kunagi varem,'' ütles ta, lisades, et hip-hop kogukond on suuteline uute tingimustega kohanema.