Lennarti artistiportfelli on aja jooksul kuulunud Eesti nimekaimad artistid, sealhulgas Jüri Pootsmann ja Merilin Mälk. Lisaks on ta töötanud Eesti Universal Musicu kontori läbi auhinnatud tippartistidega nagu 5MIINUST, Heleza jpt. Peale vallutatud tippe kohalike superstaaridega, on Lennarti tööd märgatud suure lombi taga, kus Lennart täna elab, õpib ja töötab.
Lennart, mida võib muusikamaailmas "eduks" pidada?
See on kindlasti paljuski konteksti küsimus. Mida see kellegi jaoks tähendab. Üks asi on õigel ajal õiges kohas olla, teine asi on aga uksest, millele sa koputad, ka läbi minna. Lähmerdamisega kaugele ei sõua ja nii on väga lihtne iseenda entusiasm ja andelisus ära summutada. Sa lihtsalt väsitad ennast ise ära, kui sa ei optimeeri oma energiat.
Pealisülesanne, siht, plaan
Lennart Leedu selgitab tööstuse alustalade tagamaid, öeldes: "Tavaliselt iga uue projekti puhul, olgu see siis artisti enda karjääriplaan või mingi konkreetse projekti korraldamine, olulisimaks osaks on plaan. Kui ei oska vastata küsimustele 'Miks', 'Millal', 'Kellega', kellele', jne, siis on väga lihtne hea idee kraavi jooksutada ja kaotada siht."
Ta jätkab, tuues näite väljaandmisplaani koostamisest singli jaoks: "Oletame, et on plaan välja anda singel. Isegi selline projekt, mis pealtnäha tundub sutsakas – me räägime ühest loost. Ka selle puhul on tegemist tohutu võimaluste jadaga, kust saab edasi liikuda. Miks sa selle singli välja annad? Miks just nüüd? Mida sa edasi teha plaanid? Kellele sa seda singlit turundad? Plaan ei pea olema suur, küll aga pealisülesanne või idee selle taga. Võta suur eesmärk ja murra see väikesteks tükikesteks. Sammudeks, mida sa reaalsuses astuda saad ja jaksad. Nii ei väsita sa ära ennast ega teisi."
“Mis Teeb Sind eriliseks? Mis on Sinu ülesanne, mõte, idee?”
Kuigi tänapäeval on digiversumis võimalusi lõputult, on ka trügijaid palju ja sinu hea mõte võib nõrga teostuse tõttu lihtsalt digiprügiks muutuda.
“Jah, karm sõnastus, kuna räägime siinkohal kunstist, aga tänasel päeval laetakse voogedastusse üle 100 tuhande loo päevas. Et nende seast välja paista, tuleb ilmselgelt lisaks hea muusika loomisele ka selle väljaandmises loominguline olla,” räägib Leedu.
Kui plaan on selge, saavad selle pinnase peal loovad ideed ja kreatiivsus palju paremini kasvada. Eesmärgistatus püramiidi allosas on justkui vundamendiks edule või siis vähemasti eesmärkide poole liikumisele. Muusikatööstuses sõltub palju küll artistist endast, aga mis puutub edusse, siis selle määrab siiski publiku vastuvõtt ja oma fänni leidmine.
Enda töös olen artistide puhul palju puutunud kokku ebakindlusega, mis lõpuks ka kogu protsessile ja progressile saatuslikuks saab. Kui artist ei ole ise enda loomingus kindel ja seda ei usu, siis ei usu seda ka tema kuulaja. Niiöelda raadiohitiga purjetab ainult teatud kaugustesse, aga pikemas perspektiivis peab lahti rulluma lugu ja sõnum, mida artist jutustab.
Leia mentor
Kontaktibaasi laiendamiseks soovitab Lennart mõistagi julgemat suhtlemist, soovitades ülemõtlemata inimestega ühendust otsida. “ Tänapäeval on võimalus imelikest telefonikõnedest hoiduda ja soovitud kontaktile muul viisil läheneda.”
Sealjuures toonitab ta, et tuleb jääda viisakaks ja maitsekaks. “Hiljuti rääkisin ühe lauljaga, kes ütles, et sai kirja noorelt muusikult, kes pigem käskivas kõneviisis soovis, et laulja viiks läbi tema pilliõpingute jaoks vajaminevate finantside leidmiskampaania. Selles on palju pealehakkamist, aga jah… natuke nüri palve.”
“Suhtle ja võta inimestega ühendust. Tänapäeval on võimalus imelikest telefonikõnedest hoiduda ja soovitud kontaktile muul viisil läheneda. Sealjuures loomulikult alati viisakaks jäädes ja hoides meeles, et ka “ei” on vastus. “
“Eriti verinoorte puhul soovitan aga igast võimalusest kinni haarata. Kuni sa ei ole kohas, kus kriitilisi valikuid teha, ei tea sa kunagi, kuhu üks või teine teeots minna võib. Selle kõige keskel tuleb loomulikult usaldada kõhutunnet, aga kindlasti ei tasu kohe alguses pirtsutama hakata. Muusikatööstus on juba nii seatud, et selleks, et oma kire ja hobi pealt ära elada, peab lisaks ropule tööle olema ka roppu moodi õnne. Kui mitmekordsel katsel ikka läbi ei pressi, siis ei ole mõtet end narriks teha. Võita oskavad kõik, kaotamine on aga omamoodi kunst, mida on hea kohe algusest peale praktiseerida. Mida varem su ego vitsa saab, seda lihtsam sul endal on. Maailm ei tiirle sinu ümber ja igas stseenis ei ole sina peategelane. Seda arusaamist mitte omades olen näinud mitmeid tähekesi ja hõbekõrisid, kes on enne oma karjääri esimesi samme juba endale ise vee peale lasknud. Kahju on seda vaadata, aga midagi pole teha.”
Esine
Primaarseks artistiks olemise omaduseks peab Lennart tugevat esinemisoskust, ja seda mitmes mõttes. “Mis puudutab popmuusikat (sinna alla loen hetkel ka alternatiivsemad žanrid), siis hea esinemisoskus ei jookse kellelgi mööda külgi maha. Mis puudutab Eestit, siis enamik kodumaiseid artiste jõuavad varem või hiljem ka telestuudiosse. Ja mida paremini sa seal väljapeetud oled, seda suurem on tõenäosus, et sind jälle kutsutakse. Selleks aga soovitan esineda nii palju, kui võimalik. See kõik kasvatab tohutult ja annab enesekindluse, mida sa võibolla ise ei teagi, et sul puudu on,” arvab ta.
Kirjuta
Isegi puhastverd vokaliste innustab ta ise muusikat kirjutama: “Ükskõik, kas sa oled artist, kelle baas ongi voice memode ümisemine või noodivihikusse sirgeldamine, või oled lihtsalt ühel hetkel avastanud oma lauluhääle – proovi ise muusikat kirjutada. Ja kui tunned end enesekindlamalt, siis tee seda koos teistega. Ära jää üksi pusima. Muusikas ei purjeta üksi kuigi kaugele – võti on koostöös.”
Suhtle
Lennart soovitab kõigil, olgu nad intro- või ekstravertsed, laiendada ringkondasid, kellega läbi käiakse. “On üks ütlemine, et work until you no longer have to introduce yourself, mida ei maksa väga tõsiselt võtta, sest viisakus ja austus annab alati võimaluse, et koged sedasama ka vastu. Käi üritustel ja kui sind ei kutsuta, siis kutsu ennast ise. Seda muidugi läbi metafoori vaadatuna ja hea maitse piiridesse jäädes,” räägib ta.
“Keegi ei võlgne sulle midagi, ükskõik, mida sa taotled või kuitahes andekas sa ka ei ole.”
Drive
Mis puudutab juba väljakujunenud karjääriga Eesti artiste, siis minu hinnangul jääb neil puudu sisemisest driveist. Leegist, mis kunagi võis põleda, kuid on tänaseks tuhmunud või mille on lämmatanud tunglemine minna lihtsamat teed ja teenida leiba sünnipäevadel ja pubides esinemisega. Mitte et selles midagi halba oleks, aga neil võiks olla tunduvalt rohkem nahaalsust. Lõppude lõpuks jääb alati keegi teine süüdi, aga kui päeva lõpus peeglisse vaadata, siis kas sa oled kindel, et sa tegid kõik endast oleneva, et ühte või teist ust avada? Sellest ei olegi mõtet rohkem rääkida, sest igaühe tee on niivõrd erinev, et . Nahaalsuse all ei pea ma kindlasti silmas nõmetsemist või teiste altvedamist. Kõige osas, mida sa teistelt eeldad, pead sa eeskätt endalt seda nõudma.. Be humble.
Olen enda jaoks alati defineerinud muusikamaailma nr.1 reegliks, et “kedagi ei huvita”. Olen just USAs töötades saanud sellele mitmekordset kinnitust, sest tempo, millega artistid tugistruktuuri (managemendi, labeli) lauale tulevad ja sealt minema lendavad, on kolossaalne. Kui täpselt õigel hetkel on tähtede seis natuke vale, on juba liiga hilja. Eks minu kogemused on ehk ka ekstreemsed, kuna inimesed, kes on mind mentorinud, vastutavad korraga mitmekümne, saja artisti käekäigu eest. Selle tempo sees kaob pehmelt öeldes söögiisu ära ja alati on midagi olulisemat vaja teha, kui see, mis parasjagu käsil on. Küll on vaja artisti vanematele organiseerida transport kontserdile, eraldi sissepääsudega, kuna nad on lahutatud ja peavad istuma staadioni eri otstes. Sellel tasemel tööks on vajalik suur tiim, kus strateegiaga tegeleb üks, argitoimetustega aga teine inimene. Selleks, et selles segaduses püüda kellegi tähelepanu ja veel enam, et seda tähelepanu enda peal hoida, peab omama teatavat X-faktorit, mida ei saagi sõnadesse panna.
Tiim
Artistil soovitab Lennart leida enda ümber õiged inimesed, olgu selleks siis manager, abiline või plaadifirma, keda päriselt huvitab artisti käekäik ja kes on lisaks finantsidele valmis investeerima ka oma aega ja pühendumist. “Need suhted peavad baseeruma austusel, läbipaistvusel ja ärilisel koostööl. Kindlasti ei soovita ma muuta sõprussuhteid ärialaseks, sest on väga vähesed sõprused, mis sellise dünaamikamuutuse üle elavad,” räägib ta.
Lisaks soovitab ta meeles hoida, et artisti enda töö ja panus on selle kõige alus. “Teised saavad ainult toetada, suunata ja Sind edasi aidata. Olla justkui kaardilugejad, kuid roolis pead olema siiski sina ise. Artistina defineerib sind siiski sinu muusika ja bränd, mitte Sind ümbritsevad inimesed. Lõpuks saad ikka ainult enesele lootma jääda.”
Ära mine lolliks
Viimasena toob Leedu välja põhitõe, et kõike ei maksa liiga tõsiselt võtta ning säilitada tuleks huumorisoon.
“Ei on ka vastus. Kui üks uks sulgub või on lukus, siis see ei tähenda maailmalõppu. Rejection can be God's protection,” lõpetab Leedu.