Spotify ise pole juhtumit kommenteerinud, ent muusikaleht Music Business Worldwide väidab oma allikatele tuginedes, et bulgaarlase skeem avastati möödunud sügisel, kui see oli toiminud juba kuid.
Spotify aruandeid uurides avastas ühe tuntud plaadifirma juhtivtöötaja, et maailma kõige populaarsemate playlistide hulgas on kaks listi, mida koostab keegi Bulgaariast. Tema tähelepanu köitis see, et listid ületasid oma populaarsuselt kõigi suurte plaadifirmade kokku pandud lauluvalikuid. Playlistid nimedega „Music From The Heart“ ja „Soulful Music“ tõusid edetabelites iga nädal järjest kõrgemale, „Soulful Music“ oli tipphetkel globaalses playlistide tabelis koguni 35. kohal ning USAs lausa 11.
Veelgi rohkem küsimusi tekitas asjaolu, et „Soulful Music“ sisaldas 467 lugu täiesti tundmatutelt artistidelt. Lisaks oli listil vaatamata oma kõrgele edetabelikohale ootamatult vähe jälgijaid, vaid 1797 inimest. Veidral kombel olid enamik playlisti lugusid vaid pisut üle 30 sekundi pikad. Ja kõiki neid kuulati täiesti võrdselt, iga laul kogus umbes 1200 mängukorda kuus.
Teoreetiliselt on tõesti võimalik, et selline väike kogus fänne neid laule nii palju kuulas. Ent tõenäolisem on siiski kaval skeem. Music Business Worldwide peab oma allikatele toetudes kõige reaalsemaks järgnevat mudelit. Keegi Bulgaarias seadistas kokku 1200 Spotify premium kontot, mis hakkasid kõik automaatselt pausideta kuulama nimetatud playliste. Laulud seal olid meelega lühikesed, sest Spotify maksab pala õiguste omanikele nende kuulamiste eest, mis kestavad vähemalt 30 sekundit. Nii õnnestus saada võimalikult lühikese aja jooksul võimalikult palju mängukordi.
Tegemist oli bulgaarlasel kuhjaga, sest kontode loomiseks oli vaja ka 1200 erinevat e-postiaadressi. Lisaks pidi maksma ka nende kuutasusid, mis tegi kuluks 12 tuhat dollarit. Samas arvutas Music Business Worldwide välja, et kahe playlisti automatiseeritud kuulamised võisid bulgaarlasele sisse tuua vähemalt miljon dollarit, sest skeem sai segamatult kesta neli kuud. Terve sellle aja maksis Spotify talle lühilugude mängukordade eest tasusid. Mis sellest, et tegelikult kuulasid neid „automatiseeritud masinad“.
Ühtegi legaalset eksimust antud skeemis ei pruugi olla. Igaljuhul on Spotify mõlemad playlistid alles jätnud, tõsi, kõik lühikesed lood on sealt ära koristatud ja mõistagi ei trooni listid enam edetabelites.