KOLM ON KOHTU SEADUS
Tänavune Eesti Laulul osalemine, mis talle ka võidu tõi, oli Stefani jaoks sooloartistina järjekorras kolmas. Kuigi ka varasemad palad „Without You“ ja „By My Side“ olid suured ja tundelised, oli neil palju tugevam romantiline foon ning võinuks kergitada vestluseks hoopis teisi teemasid kui täna teeb seda „Hope“. „Jah, minu kogemus mõne teise lauluga võites oleks kindlasti olnud teistsugune," tõdeb ta.
Valmisolek Eurovisionile minekuks väljendub Stefani jaoks igakülgses elukogemuses. Olgu selleks siis kogemus muusikuna, meediaga suhtlemisel, või kasvõi isiklik, et oskab oma mõtteid paremini väljendada ja 20ndate algusest selle keskpaika liikunud. „Olen ise isiksuse ja inimesena arenenud. Olen palju õppinud,“ on ta kindel.
Seda, kas ta oleks täna see, kes on, ka ilma muusikamaailmas edu leidmata, Stefan öelda ei oska, ega suuda sellist tõelisust isegi ette kujutada. „Ma siiralt arvan, et mind saadab õnn. Minuga juhtuvad asjad tasapisi ja see on väga hea. Kui kõik juhtuks järsku ja ootamatult, oleks mul väga keeruline kohaneda. See oleks kurnav,“ arvab muusik, avaldades rõõmu selle üle, et saatus on andnud talle aega kohanemiseks ja mõistmiseks.
Varases karjääris väljakujunenud meediakuvand Stefanit täna enam ei teeni. Mitmetel puhkudel on tulnud ette vääriti mõistmist või avameelsest vestlusest kontekstita väljarebitud fraase, mis teda ebaõiglases valguses esindanud. Näiteks puhkudel, mil ta on kirjeldanud Armeenias tavaks olevat kultuuri, on seda ebaõiglaselt tõlgendatud kui tema enda uskumusi. „Mina olen sündinud Eestis ja siin kasvanud. Ma austan inimeste minevikku ja seda, mida inimene soovib. Olen arvestanud, et meedia on vahel selline, et tuleb oma sõnadega ettevaatlik olla. Aga ei saa ju olla nii, et pead koguaeg iga oma sõna läbi mõtlema,“ selgitab ta.
„Vahel juhtub nii, et ütlen midagi valesti – ma olen ju ka inimene. Saan vabandada, või öelda, mida ma päriselt mõtlesin. Me kõik oleme inimesed ja ei ole 24/7 ideaalsed. Vahel me eksime,“ sõnab ta sügavas rahus ja enesekindluses.
Täna tunneb ta suurt rõõmu selle üle, et kogeb tugevalt, kuidas Eestimaa ja selle rahvas tema seljatagust valvavad. „Ma tunnen, et mul on väga suur toetus. See on väga südantsoojendav, sest minu vanemad on Armeeniast tulnud immigrandid. Mina olen sündinud Eestis. Kahjuks olen alati tundnud, et ma ei kuulu siia ega Armeeniasse. Nüüd aga saan ma julgelt öelda, et olen nii eestlane kui armeenlane. Mõistsin seda, just sel hetkel kui Eesti Laulu laval hüüti minu nimi võitjana – et mind on valitud, mind on omaks võetud, tunnustatud,“ kirjeldab ta emotsionaalselt.
Reaalsus, millega Stefan oma etnilise identiteedi vaatepunktist kohtuda saab, on täna sootuks teistsugune kui oli tema lapsepõlves, kuid see ei ole midagi, mis oleks teda jäädavalt armistanud. Pigem on see aidanud tal rohkem mõista ning ka enesesse tekkinud arusaamatuid umbsõlmi lahti harutada. Seda, kas rohkem on muutunud maailm või Stefan, muusik öelda ei oska, sest igapäevaselt ei pea ta enam tegelema seesuguste küsimustega, kasvõi nendega, mis puudutavad kuuluvust, nagu lapsepõlves: „Ajad olid teised. Inimesed on nüüd palju avatumad ja arvan, et asi on ka selles, et ma olin siis väike ja lapsed alati ei mõtle, mida nad ütlevad. Ma arvan, et ma olen palju arenenud, kohanenud ja mõistan neid täna palju paremini.“