Kõik mõistavad kui internet on aeglane saab kiirust juurde osta, sest aeglus häirib meid. Kõne kiirust ei saa juurde osta ja natuke lisaaega annab vajaliku kindlustunde oma mõtte väljendamiseks. See pole intellektuaalne puue. Tegemist on pelgalt kõnetakistusega, kuulmisega.
Igal aastal 22. oktoobril korraldatakse üle maailma mitmesuguseid üritusi, suurendamaks inimeste kogeluse alast teadlikkust. „Rahvusvahelise kogeluse teadlikustamise päeva mõte on muuta maailm selliseks, kus mõistetakse, aktsepteeritakse ja toetatakse inimesi, kes kogelevad,“ kommenteeris EKÜ juhatuse liige Hardi Sigus globaalse liikumise tagamaid.
“Anna aega” kampaania sõnumit edastab noor muusik Meverik Vaiksaar, kes on läbi teinud pika teekonna kogelemisest tekkinud raskuste võitmisel.
“Soov kogelusest lahti saada viis mu peale keskkooli õppima Hollandisse, kus alustasin tõsisemalt muusikaga tegelemist ning leidsin töökoha plaadifirmas teiste artistide taustajõuna. Tuuritanud nendega mööda maailma, muu hulgas suurtel festivalidel Coachella ja Tomorrowland, tekkis minulgi unistus ühel hetkel ise enda muusikat välja anda ja artistina esineda. Takistuseks oli just kogelus ja sellest tulenev ebakindlus ning rida katsumusi, mida oli vaja selleks ületada,” räägib Meverik.
Nüüdseks on Meverik pika tee läbi käinud ja 2024 hakkas ta muusikat ka soolo artistina väljastama. Enda lugudes ja muusikavideote seerias jagab ta läbi elatud katsumusi vaimse tervise ning kogeluse teemadel.
Meverik on dokumenteerinud ka oma katsumused oma YouTube'i kanalil, kus on üle 150 video.
“Eestis on ühiskonna suhtumine kogelejatesse viimase 30 aasta jooksul rõõmustavalt paranenud!”, sõnas Eesti Kogelejate Ühingu tegevjuht Andres Loorand. „Kogeleja aktsepteerimine sellisena, nagu ta kõneleb, on kasulik eelkõige selleks, et ta saaks paremini rakendada oma tugevaid külgi.
Üks protsent täiskasvanutest kogeleb, laste hulgas ulatub see number neljani. Kogelus on kõne voolavuse häire – inimene, teades, mida ta öelda tahab, ei suuda seda kohe teha hääliku, silbi või sõna tahtmatu korduse, venituse või blokeeringu tõttu. Kogelus ei ole intellektuaalne puue, tegemist on üksnes kõnetakistusega. Kõneteraapia abil saab kõne üle paremat kontrolli saavutada. Kogelejad ootavad kaasinimestelt eelkõige mõistmist ja pisut kannatust, sest kogelejal võib mõtte väljaütlemine või lause lõpetamine võtta tavalisest veidi rohkem aega.