Rain kirjeldas Masinawärgi saatejuhtidele, et sündmustesari Pikema Sõpruse Päev sai Raini sõprade jaoks alguse juba 2016. aastal ja 2019. aastal toimus üleskutse ka suurelt ja avalikult. "Tegu on ühe erilise päevaga, mida sina veedad oma sõpradega. Tekitad endale julgust rääkida tervisest, tekitad endale julgust minna tervisekontrolli ja lisaks tekitad harjumuse elada tervena, kauem," kirjeldas Rain.
Rain usub, et oma tervise eest peaks muret tundma ja hoolt kandma terve elu. "Ei ole nii, et alles siis kui oled 40 hakkad vaadtama, mis numbrid näitavad. Oma põhilisi näitajaid võiks kontrollida regulaarselt. Alustame kasvõi kaalust ja ümbermõõdust, mida võiks teada läbi elu. Vööümbermõõt võiks olla vähem kui 1 meeter. Kas sa suudad teha 20 kätekõverdust? See on ka tervisenäitaja. Kas oled füüsiliselt natukenegi vormis?" andis Rain lihtsaid näpunäiteid, kuidas oma heaolu kontrollida.
"Peale 40, tulevad esile kõik need tegematajätmised, kõik, mida oleme ignoreerinud, hakkab mõju avaldama. Liigne kehakaal - see avaldub südamehaigustes ja muus. Suitsetamine ja alkoholi tarbimine, mida me enne tegime rõõmuga ja palju, siis 40ndates hakkab see tervisele väga olulist mõju avaldama," selgitas Rain.
Möödunud aastal sama ürituse raames arstiga tehtud intervjuus rõhutas Dr. Puna, et ainuüksi kontrollimisest on aga vähe kasu - tulemusi tuleb teadvustada ja nendega ka tegeleda. "Täiesti okei on käia tervisekontrollis, igal aastal. See ei tähenda iga kord seda, et sa pead andma mingeid ulme analüüse. Kasvõi suhtle korra aastas oma perearstiga, räägi oma põhimured ära, mis sul on juurde tekkinud," õhutab Rain, et arstiga oma tervisest rääkimine kuulub hügieeni hulka ega peaks pidevalt edasi lükkuma või esile kerkima alles siis kui suur probleem kimbutama asub.
"Üks uuring näitab seda, et õle 60% üle 40-aastastest meestest tarvitab regulaarselt valuvaigistit. 60% mehi võtab regulaarselt, ehk vähemalt korra nädalas, aga arsti juurde ei lähe," tõdeb terviseedendaja kurba tõsiasja.
Rain kirjeldab, et tänaseks suuremaks liikumiseks muutunud Pikema Sõpruse Päev, on üheksa aasta jooksul tema sõpruskonna seas toonud suuri edusamme. "See ei tähenda seda, et me oleme kõik täiskasrsklased, kes jooksevad maratone, vaid see tähendab seda, et me proovime kõike teadlikumalt ja mõistusega teha. Kas see alati õnnestub? Ei ole kindel. Aga vähemalt ma näen, et enamus sõpradel kehakaalud vähenevad, käiakse trennis. Üldine teadlikkus on tohutult palju parem kui üheksa aastat tagasi," kirjeldas Rain enda sõpruskonna pealt nähtud muutust, mis on lihtsasti kättesaadav igaühele.
Pikema Sõpruse Päev, kus võtta kampa oma sõbrad ja edendada oma tervist, toimub tänavu 12. novembril. Sellest saab hõlpsasti osa võtta ning ilma suurema vaevata võiks sellest saada suisa traditsioon. Kui sa ise ei viitsi, siis ole vähemasti hea sõber ning ole nende jaoks pikalt olemas! Lisainfo leiad SIIT!