„Kogesin seda ise lapsena oma sõpradega ja olen näinud seda nüüd ka oma laste sõprade pealt, et tõsiste õnnetuste puhul ei juleta vanematele rääkida, millest omakorda võib suur pahandus tulla. Täitsa teadlikult olen oma vanematelt oma laste kasvatamisse üle võtnud mõtteviisi, et kui juhtub õnnetus, siis see ei ole pahandus,“ rääkis Tuuli Roosma.
Tuuli Roosma tõi välja, et pere traditsiooniks on päeva peegeldamine koos lastega, mille jooksul arutatakse päev läbi ja nimetatakse kolm asja, mille üle tänulik olla või mis läks päevas hästi. Teismeliste kaksikute ema ütleb, et ta ei taha oma lastega suheldes olla ülekuulaja rollis ja seetõttu räägib ta lastele alustuseks oma päevast ning sellest võib lapsega tekkida vestlus.
„Kui laps tuleb koolist, siis ma ei küsi kohe, et kuidas läks, vaid räägin ise, kuidas mul läks, isegi kui ta ei küsi. Räägin, mis läks hästi ja mis halvasti ning nad on minu eluga paremini kursis ja meie positsioonid on siis ka sarnasemad,“ selgitas Tuuli Roosma.
Pearaadios koos teleprodutsendiga noorte vaimse tervise teemadel vestelnud Peaasi.ee haridussuuna juht Marit Kannelmäe-Geerts ütles, et nii õpetajad kui ka vanemad võiksid lastega rohkem jagada oma igapäevaseid tegemisi ja emotsioone.
„Tahame täiskasvanutena jääda laste silmis täiuslikuks, aga võime sellega teha hoopis karuteene. Võtmeks võib olla see kui õpetaja lisaks ainele jagab ka vahel midagi enda kohta ja lapsed mõistavad, et õpetaja on ka inimene ja võib-olla kuulavad teda ka tähelepanelikumalt,“ arutles Marit Kannelmäe-Geerts.
Haridusteadlane Triin Ulla sõnul on oluline lastele rääkida, kui täiskasvanul midagi läheb halvasti või kõik ei tule välja nagu planeeritud.
„Saame olla eeskujuks, kui jagame ka ebaõnnestumisi, sest tegelikult perfektsionism mõjutab negatiivselt. Võib küll tunduda, et kui ma olen ideaalne inimene, siis lapsed õpivad sellest, aga ainus, mida nad õpivad, on see, et läbikukkumine pole võimalus ja teatud emotsioone ei tohi kogeda ega välja näidata,“ selgitas Triin Ulla.
Kuula Pearaadio podcasti siin!
Saates arutavad Peaasi.ee haridussuuna juht Marit Kannelmäe-Geerts, haridusteadlane ja õpetaja Triin Ulla ja teleprodutsent Tuuli Roosma, millised on tänapäeva noorte mured ja kuidas saavad nii vanemad kui ka haridusasutused omalt poolt nende murede lahendamisse panustada.